Lasten leikkausosasto
Sisäänkäynti A5, 2 kerros
Puhelin (08) 315 5200
Vastuuhenkilöt: lastenkirurgia: Ylilääkäri Willy Serlo, anestesia: osastonylilääkäri Kai Kiviluoma ja osastonhoitaja Arja Rantanen.
Leikkausosasto antaa lastenkirurgisia palveluja. Osastolla on neljä leikkaussalia, yksi toimenpidehuone ja 6-paikkainen heräämö. Lastenkirurgien lisäksi leikkauksia ja toimenpiteitä tekevät neuro-, plas-
tiikka-, käsi-, reuma- ja sydänkirurgit sekä korva-, silmä- ja hammaslääkärit. Kirurgisten toimenpiteiden lisäksi anestesiaa vaativia toimenpiteitä suorittavat anestesialääkärit ja lastenlääkärit. Yksiköstä annetaan myös kipukonsultaatioita (anestesialääkäri / kipuhoitaja) lasten ja nuorten klinikan osastoille. Päiväkirurgian osuus on lisääntynyt ja sitä on kehitetty mahdollisimman joustavaksi ja mukavaksi niin perheiden kuin osastojenkin kannalta.