Etusivu > Sairaanhoitopiiri > Toiminta ja talous > Tilastot > Palveluiden kysyntä ja saatavuus

Palveluiden kysyntä ja saatavuus

20192018201720162015Laskentatapa tai selite
Päivystyskäynnit, yhteensä sekä pääerikoisaloittain54 98755 38755 63151 99350 777Kuntalaskutetut avohoitokäynnit, päivystyskäynnit pääerikoisaloittain
20 Kirurgia15 45515 28115 50314 32713 920
10 Sisätaudit13 67413 77413 65413 02112 796
40 Lastentaudit5 6975 8735 8935 3564 721
77 Neurologia5 1155 1045 1555 0184 857
30 Naistentaudit ja synnytykset5 1005 2615 3245 1325 212
50 Silmätaudit2 8363 0233 0142 6802 752
70 Psykiatria2 7092 5752 5632 3012 142
55 Korva-, nenä- ja kurkkutaudit2 0682 0741 9841 7571 774
60 Iho- ja sukupuolitaudit1 6491 6841 7931 8031 910
58 Hammas-, suu- ja leukasairaudet237256278224269
Muut erikoisalat yht.447482470374424
Keskimääräinen (mediaani) läpimenoaika esh-päivystyksessä4h 18 min4h 23 min4h 23 minOYS erikoissairaanhoidon päivystys
Lähetteiden lkm133 868130 575125 285118 948107 543Erikoissairaanhoidon uudet lähetteet, ei kiirehtimislähetteitä
Sähköisten lähetteiden osuus (%)91,788,386,283,377,6Osuus kaikista lähetteistä
Päivystyslähetteiden lkm27 78727 34226 96726 53026 508Päivystyslähetteiden lukumäärä ja osuus kaikista lähetteistä
Päivystyslähetteiden osuus  (%)20,820,921,522,324,6
Muiden kuin päivystyslähetteiden käsittelyajat 11111Käsittelyaika vrk, mediaani
Käsittelyaika kestänyt yli 21 vrk (%)0,40,40,30,30,4
Hoitoa odottavat, mediaani odotusaika4747403836
Yli 180 vrk odottaneet %1,63,10,20,61,4
Siirtoviive jatkohoitoon, hoitojaksot29521920586302Vuodeosastopäivät, jotka luokiteltu ryhmään "ei tarvitse esh-palvelua"
Siirtoviive jatkohoitoon, hoitopäivät825550531210800Vuodeosastopäivät, jotka luokiteltu ryhmään "ei tarvitse esh-palvelua"
Siirtoviive jatkohoitoon, eri potilaat27920719373271Vuodeosastopäivät, jotka luokiteltu ryhmään "ei tarvitse esh-palvelua"
Sähköinen hoitopalaute vuodeosastohoitojakson päätyttyä57,260,863,761,961,4%-osuus 5 vrk kuluessa toimitetuista
Sähköinen hoitopalaute avohoitokäynnin jälkeen36,241,544,342,441,6%-osuus 5 vrk kuluessa toimitetuista
Odotusajat hoitotoimenpiteisiin, mediaani odotusaika vrk3130312622THL:lle toimitettava aineisto.
1 Kaihileikkaus4344312617
2 Kitarisaleikkaukset ja tärykalvon putkitukset3121292436
3 Polvinivelen tähystykset ja leikkaukset1618221921
4 Nivus-, napa- ja arpityräleikkaukset2218302321
5 Rannekanava-ahtauman leikkaus2620262119
6 Polven tai lonkan tekonivelleikkaus977091117116
7 Olkapään tähystykset ja leikkaukset2123231916
8 Sappileikkaus3328352819
9 Kohdunpoisto11837282935
10 Suonikohjujen hoito361926733
11 Gynekologiset laskeumaleikkaukset7771693846
12 Eturauhasen liikakasvun toimenpiteet98104423053
13 Hampaiden poistoleikkaukset1414141415
14 Isovarpaan tyvinivelen ongelmien leikkaus2420221821
15 Käden pehmytkudosleikkaus2725312221
16 Nenän sivuonteloiden leikkaukset3436322227
17 Kaula- tai selkärangan luudutusleikkaus5391838492
18 Kilpirauhasleikkaukset8568593737
19 Rintarauhasen pienennys- tai muovausleikkaus9436677159
20 Ranne- ja käsinivelen muovaus- tai luudutusleikkaus2934382725
21 Naisen virtsankarkailuleikkaus4562382535
22 Peräpukamaleikkaus2417211822
23 Sepelvaltimoiden ohitusleikkaus1317272127
24 Sepelvaltimoiden pallolaajennus tai stentti282828167
25 Sepelvaltimoiden kuvaukset3031291913
26 Rytmihäiriöiden hoito2527262732
27 Ruokatorven, mahalaukun ja suoliston tähystykset1416131115
Odotusajat hoitotoimenpiteisiin (%-osuus yli 180 vrk odottaneista)1,61,31,00,90,8THL:lle toimitettava aineisto.
1 Kaihileikkaus0,00,00,00,10,0
2 Kitarisaleikkaukset ja tärykalvon putkitukset0,00,00,00,00,0
3 Polvinivelen tähystykset ja leikkaukset0,00,30,00,00,0
4 Nivus-, napa- ja arpityräleikkaukset6,21,62,72,92,0
5 Rannekanava-ahtauman leikkaus0,00,00,00,00,0
6 Polven tai lonkan tekonivelleikkaus4,42,62,93,31,9
7 Olkapään tähystykset ja leikkaukset0,00,00,00,00,0
8 Sappileikkaus0,00,92,93,30,8
9 Kohdunpoisto1,70,30,00,50,3
10 Suonikohjujen hoito0,00,00,00,00,0
11 Gynekologiset laskeumaleikkaukset1,51,00,00,00,9
12 Eturauhasen liikakasvun toimenpiteet22,622,60,70,90,5
13 Hampaiden poistoleikkaukset0,00,20,00,00,0
14 Isovarpaan tyvinivelen ongelmien leikkaus0,00,40,40,30,6
15 Käden pehmytkudosleikkaus0,00,30,00,00,0
16 Nenän sivuonteloiden leikkaukset0,00,00,00,00,0
17 Kaula- tai selkärangan luudutusleikkaus11,011,72,57,015,5
18 Kilpirauhasleikkaukset4,113,86,70,01,6
19 Rintarauhasen pienennys- tai muovausleikkaus7,14,127,31,55,7
20 Ranne- ja käsinivelen muovaus- tai luudutusleikkaus0,00,00,00,00,0
21 Naisen virtsankarkailuleikkaus0,00,00,00,00,0
22 Peräpukamaleikkaus0,01,00,00,00,0
23 Sepelvaltimoiden ohitusleikkaus0,00,00,00,00,0
24 Sepelvaltimoiden pallolaajennus tai stentti0,00,00,00,00,0
25 Sepelvaltimoiden kuvaukset0,00,10,00,00,0
26 Rytmihäiriöiden hoito0,00,00,00,00,0
27 Ruokatorven, mahalaukun ja suoliston tähystykset0,40,10,00,00,0