Etusivu > Sairaanhoitopiiri > Toiminta ja talous > Tilastot > Palveluiden kysyntä ja saatavuus


Palveluiden kysyntä ja saatavuus

20182017201620152014Laskentatapa tai selite
Päivystyskäynnit, yhteensä sekä erikoisaloittain55 38755 63151 99350 77750 663Kuntalaskutetut avohoitokäynnit, päivystyskäynnit erikoisaloittain
10 SISÄTAUDIT13 65113 45512 86712 62512 137
20 KIRURGIA13 55414 05912 91712 32612 645
40 LASTENTAUDIT5 8665 8805 3554 7185 499Lasten pth-tasoinen yöpäivystys siirtynyt 6/2016 ja kirjataan esh:n puolelle
77 NEUROLOGIA5 1045 1555 0184 8574 894
50 SILMÄTAUDIT3 0233 0142 6802 7524 900
30 NAISTENTAUDIT JA SYNNYTYK5 2615 3235 1315 2122 544
70 PSYKIATRIA2 5752 5632 3012 1422 213
55 KORVA-, NENÄ- JA KU2 0741 9841 7561 7741 806
60 IHOTAUDIT JA ALLERGOLOGIA1 6841 7931 8031 9101 636
20O ORTOPEDIA JA TRAUMATOLOGIA1 001765738776732
Keskimääräinen läpimenoaika esh-päivystyksessä5h 29 min5h 27 min5h 19min5h 6min5h 5minErikoissairaanhoidon päivystys
Lähetteiden lkm130 579125 290118 950107 54399 375Erikoissairaanhoidon uudet lähetteet, ei kiirehtimislähetteitä
Sähköisten lähetteiden osuus (%)88,386,283,978,575,8Osuus kaikista lähetteistä
Päivystyslähetteiden lkm27 34126 96826 53026 50827 068Päivystyslähetteiden lukumäärä ja osuus kaikista lähetteistä
Päivystyslähetteiden osuus  (%)20,921,522,324,627,2
Muiden kuin päivystyslähetteiden käsittelyajat 11111Odotusaika vrk, mediaani
Käsittelyaika kestänyt yli 21 vrk (%)0,40,30,30,40,6
Hoitoa odottavat, mediaani odotusaika4740383642
Yli 180 vrk odottaneet %3,10,20,61,41,9
Siirtoviive jatkohoitoon, hoitojaksot21920586302408Vuodeosastopäivät, jotka luokiteltu ryhmään "ei tarvitse esh-palvelua"
Siirtoviive jatkohoitoon, hoitopäivät5505312108001 016Vuodeosastopäivät, jotka luokiteltu ryhmään "ei tarvitse esh-palvelua"
Siirtoviive jatkohoitoon, eri potilaat20719373271370Vuodeosastopäivät, jotka luokiteltu ryhmään "ei tarvitse esh-palvelua"
Sähköinen hoitopalaute vuodeosastohoitojakson päätyttyä60,763,561,961,360,4%-osuus 5 vrk kuluessa toimitetuista
Sähköinen hoitopalaute avohoitokäynnin jälkeen41,544,342,441,641,6%-osuus 5 vrk kuluessa toimitetuista
Odotusajat hoitotoimenpiteisiin, mediaani odotusaika vrk3031262223,0THL:lle toimitettava aineisto.
1 Kaihileikkaus4431261716
2 Kitarisaleikkaukset ja tärykalvon putkitukset2129243631
3 Polvinivelen tähystykset ja leikkaukset1822192119
4 Nivus-, napa- ja arpityräleikkaukset1830232116
5 Rannekanava-ahtauman leikkaus2026211920
6 Polven tai lonkan tekonivelleikkaus7091117116126
7 Olkapään tähystykset ja leikkaukset2323191617
8 Sappileikkaus2835281922
9 Kohdunpoisto3728293536
10 Suonikohjujen hoito192673332
11 Gynekologiset laskeumaleikkaukset7169384654
12 Eturauhasen liikakasvun toimenpiteet10442305340
13 Hampaiden poistoleikkaukset1414141513
14 Isovarpaan tyvinivelen ongelmien leikkaus2022182121
15 Käden pehmytkudosleikkaus2531222121
16 Nenän sivuonteloiden leikkaukset3632222724
17 Kaula- tai selkärangan luudutusleikkaus9183849258
18 Kilpirauhasleikkaukset6859373727
19 Rintarauhasen pienennys- tai muovausleikkaus3667715930
20 Ranne- ja käsinivelen muovaus- tai luudutusleikkaus3438272526
21 Naisen virtsankarkailuleikkaus6238253528
22 Peräpukamaleikkaus1721182213
23 Sepelvaltimoiden ohitusleikkaus1727212721
24 Sepelvaltimoiden pallolaajennus tai stentti282816728
25 Sepelvaltimoiden kuvaukset3129191329
26 Rytmihäiriöiden hoito2726273236
27 Ruokatorven, mahalaukun ja suoliston tähystykset1613111520
Odotusajat hoitotoimenpiteisiin (%-osuus yli 180 vrk odottaneista)1,31,00,90,81,4THL:lle toimitettava aineisto.
1 Kaihileikkaus0,00,00,10,00,0
2 Kitarisaleikkaukset ja tärykalvon putkitukset0,00,00,00,00,0
3 Polvinivelen tähystykset ja leikkaukset0,30,00,00,00,0
4 Nivus-, napa- ja arpityräleikkaukset1,62,72,92,00,7
5 Rannekanava-ahtauman leikkaus0,00,00,00,00,0
6 Polven tai lonkan tekonivelleikkaus2,62,93,31,911,0
7 Olkapään tähystykset ja leikkaukset0,00,00,00,00,0
8 Sappileikkaus0,92,93,30,80,9
9 Kohdunpoisto0,30,00,50,30,0
10 Suonikohjujen hoito0,00,00,00,00,0
11 Gynekologiset laskeumaleikkaukset1,00,00,00,90,0
12 Eturauhasen liikakasvun toimenpiteet22,60,70,90,51,9
13 Hampaiden poistoleikkaukset0,20,00,00,00,0
14 Isovarpaan tyvinivelen ongelmien leikkaus0,40,40,30,61,1
15 Käden pehmytkudosleikkaus0,30,00,00,00,0
16 Nenän sivuonteloiden leikkaukset0,00,00,00,00,0
17 Kaula- tai selkärangan luudutusleikkaus11,72,57,015,512,2
18 Kilpirauhasleikkaukset13,86,70,01,60,8
19 Rintarauhasen pienennys- tai muovausleikkaus4,127,31,55,79,4
20 Ranne- ja käsinivelen muovaus- tai luudutusleikkaus0,00,00,00,01,5
21 Naisen virtsankarkailuleikkaus0,00,00,00,00,0
22 Peräpukamaleikkaus1,00,00,00,00,0
23 Sepelvaltimoiden ohitusleikkaus0,00,00,00,00,0
24 Sepelvaltimoiden pallolaajennus tai stentti0,00,00,00,00,0
25 Sepelvaltimoiden kuvaukset0,10,00,00,00,2
26 Rytmihäiriöiden hoito0,00,00,00,00,0
27 Ruokatorven, mahalaukun ja suoliston tähystykset0,10,00,00,00,0