Etusivu > Sairaanhoitopiiri > Toiminta ja talous > Tilastot > Toiminnan perustunnusluvut


Toiminnan perustunnusluvut

20182017201620152014Laskentatapa tai selite
Hoidetut eri potilaat esh136 249133 628129 607126 649122 936Hoitoa saaneet eri henkilöt erikoissairaanhoidossa koko PPSHP
Hoidetut eri potilaat pth47 44547 73249 12450 14351 338Hoitoa saaneet eri henkilöt perusterveydenhuollossa koko PPSHP
Hoitojaksojen eri potilaat36 77236 91336 04536 21036 501Vuodeosastohoitoa saaneet eri potilaat koko PPSHP
Avohoidon eri potilaat99 51096 72993 56290 43986 429Vain avohoitoa saaneet esh:n eri potilaat (potilaalla ei ole hoitojaksoa)
Palvelutuotanto600 398590 206580 016565 328540 028Potilaiden käyttämien eri palvelumuotojen lkm (avohoitokäynnit + vuodeosastohoitojaksot)
Avohoitokäynnit547 447536 979527 876513 297487 239Kuntalaskutetut avohoitokäynnit erikoissairaanhoidossa koko PPSHP
Ajanvarauskäynnit450 422441 185427 294413 212388 087Hilmo-ohjeistus (käyntityypit 1,2,3,6,C,D,K)
Päivystyskäynnit 55 53155 67052 02050 78950 663Hilmo-ohjeistus (A)
Etävastaanottokäynnit ja hoitokirjeet10 6499 4876 3405 5505 858Hilmo-ohjeistus (M=hoitokirje)
Vuodeosastohoitojaksot52 95153 22752 14052 03152 789Kuntalaskutetut, päättyneet hoitojaksot (ei sis. kuntoutuskotien hoitojaksoja)
Päivystyksenä alkaneet hoitojaksot23 16422 91521 62321 24022 050Hoitojaksot, joissa tulotapa päivystys
Elektiiviset hoitojaksot16 28516 72516 51516 86716 647Hoitojaksot, joissa tulotapa hoidon varaus
Kirurgiset toimenpiteet (A-Q, Y)36 00032 34332 85534 09032 869Kaikki kirurgisiin leikkausryhmiin kuuluvat päätoimenpiteet
Päiväkirurgiset leikkaustoimenpiteet/päiväkirurgiset hoitojaksot11 8859 90411 19813 06212 154Päiväkirurgiset leikkaustoimenpiteet (A-Q, Y)
Endoskooppiset toimenpiteet (U)20 58119 31119 96218 06414 833Kaikki endoskooppisettoimenpiteet 
Hoitojaksojen keskipituus, hilmo4,54,44,74,94,9Keskipituus vuorokautta (=hoitopäivät/hoitojaksot) 
Hoitojaksojen keskipituus somaattinen3,63,63,73,73,7
Hoitojaksojen keskipituus psykiatrinen22,521,225,529,929,4
Hoitojaksojen keskipituus, sairaalassaoloaika4,64,54,95,05,1Ei Hilmo-määrittely
Sepelvaltimoiden angiografiat2 7072 8512 3372 4012 485
Osastojen ja poliklikoiden pientoimenpiteet193 248192 297179 950162 470201 151
10 yleisintä ea hoitojojakson syytäSairausryhmittäin, esim ryhmä II kasvaimet C00 – D48
I00-I99 Verenkiertoelinten sairaudet8 2118 0377 6788 1248 066
S00-T98 Vammat, myrkytykset ja eräät muut ulkoisten syiden seuraukset6 9677 0066 7326 7466 917
C00-D48 Kasvaimet6 8987 0137 1257 2157 193
M00-M99 Tuki- ja liikuntaelinten sekä sidekudoksen sairaudet5 8076 0625 8145 7665 595
O00-O99 Raskaus, synnytys ja lapsivuoteus4 9925 3875 6185 6796 300
K00-K93 Ruuansulatuselinten sairaudet4 8744 4704 7195 2935 200
H00-H59 Silmän ja sen apuelinten sairaudet3 9063 8703 9184 8404 195
J00-J99 Hengityselinten sairaudet3 8903 8113 8033 6643 798
G00-G99 Hermoston sairaudet3 4912 7632 9482 8052 810
N00-N99 Virtsa- ja sukupuolielinten sairaudet3 1022 8392 8342 9372 966
10 yleisintä avohoitokäynnin syytäSairausryhmittäin, esim ryhmä II kasvaimet C00 – D48
C00-D48 Kasvaimet77 47276 82472 69171 15168 934
M00-M99 Tuki- ja liikuntaelinten sekä sidekudoksen sairaudet44 93349 01648 43547 96447 297
F00-F99 Mielenterveyden ja käyttäytymisen häiriöt43 95240 93138 10538 22235 588
Z00-ZZB Tekijöitä jotka vaikuttavat terveydentilaan ja yhteydenottoihin terveyspalvelujen tuottajiin39 61441 87445 76642 60944 341
S00-T98 Vammat, myrkytykset ja eräät muut ulkoisten syiden seuraukset35 26137 40925 36425 21625 529
H00-H59 Silmän ja sen apuelinten sairaudet34 01334 08530 50830 02128 296
R00-R99 Muualla luokittamattomat oireet, sairaudenmerkit sekä poikkeavat kliiniset ja laboratoriolöydökset33 01833 13523 16421 24319 354
I00-I99 Verenkiertoelinten sairaudet27 23427 36623 66720 65117 916
K00-K93 Ruuansulatuselinten sairaudet26 97026 97327 72926 08520 247
G00-G99 Hermoston sairaudet22 29019 94322 67621 39518 265
TOP 15 diagnoosit
C50 Rintasyöpä15 93216 26717 11717 21916 793Top 15 diagnoosit käynnit ja vuodeosastohoitojaksot, 3 merkin ryhminä
C61 Eturauhassyöpä15 64015 14611 77812 87912 247
H35 Muut verkkokalvosairaudet9 1147 7606 1815 4685 216
H40 Glaukooma8 82510 1699 67610 4249 495
F32 Masennustila7 7617 1806 9997 8188 013
H90 Kond/sensorineur.huonokuuloisuus7 7407 2006 6545 8975 134
E10 Nuoruustyypin diabetes7 1467 1676 3906 2315 361
G47 Elimelliset unihäiriöt6 3485 3314 5964 0743 042
F33 Toistuva masennus5 9445 6685 7445 3424 581
I48 Eteisvärinä tai eteislepatus5 0534 9994 6904 1922 623
K51 Haavainen koliitti4 8454 6764 7444 0661 891
L40 Psoriaasi4 7164 4424 5795 2374 823
M17 Polven nivelrikko4 6304 7574 2933 9863 810
C93 Diffuusi non-Hodgkin-lymfooma4 3783 7893 2483 8913 513
H40 Glaukooma4 2723 9484 3154 4183 456
TOP 20 leikkaukset
CJE Kaihileikk uä-tekniikka/liittyvät tmp:t2 4572 4362 2723 0362 563LESU-järjestelmään kirjatut leikkaustoimenpiteet
EBA Hampaiden poistot956938927858830
ACC Ääreishermojen toimintahäiriökorjaukset945570690617506
NFB Lonkan tekonivelleikkaukset913981795636463
QDB Alaraajojen haavojen ompelut/sidevaihdot887665793718663
NGB Polven tekonivelleikkaukset800871755483319
JAB Nivustyrän leikkaukset673264354454453
ABC Selkädin/hermojuuridekompr672572507579536
CKD Silmän sisäiset lasiais/retinaleikkaukse672575611511454
EMB Nielurisojen/kitarisan poisto661545687664533
MCA Keisarileikkaus655646709759718
JKA Sappirakon leikkaukset553471444418400
QAE Pään/kaulan ihomuutospoistot/korjaukset527484686617236
JEA Umpilisäkkeen poistot477404448438390
NHG Nilkka/jalkateränivelmuovaukset/luudutuk438444507473372
FPE Pysyvä tahdistin,johdin laskimotietä433401380347299
LCD Kohdunpoistot415401359389389
PHM76 Laskimon suonensisäinen hoito, v. saphena magna415196221277366
DC_3 Tärykalvo- ja välikorvakirurgia408341568555498
CBB Paikallisten silmäluomimuutosten poistot395455409378316
TOP 20 diagnostiset radiologiset tutkimukset20 yleisintä radiologista tutkimustoimenpidettä 3 merkin tarkkuudella
GD1 Keuhkojen diagnostinen radiologia40 95133 63734 31631 612
AA1 Pään ja kallon diagnostinen radiologia16 97013 70613 13612 578
JN3 Vatsan diagnostinen radiologia10 64410 36910 79410 158
XG4 Hengityksen diagnostiset tutkimukset8 9888 5359 0918 705
NG1 Polven diagnostinen radiologia5 5094 8654 5974 081
JN4 Vartalon diagnostinen radiologia5 3804 8324 1173 351
NH1 Nilkan diagnostinen radiologia5 0634 4623 7173 948
NA3 Lannerangan diagnostinen radiologia4 9384 6874 2704 324
NF1 Lonkan diagnostinen radiologia4 2833 7613 3983 451
NH3 Jalkaterän diagnostinen radiologia4 2013 4433 6583 558
ND1 Ranteen diagnostinen radiologia3 8162 8362 6043 005
HA1 Ritarauhasen diagnostinen radiologia3 7773 7803 6513 502
NB1 Olkapään diagnostinen radiologia3 6182 9892 7462 758
EB1 Hampaiston diagnostinen radiologia3 3403 1002 9742 970
ND2 Käden diagnostinen radiologia3 3042 4042 3002 226
PH2 Alaraajan laskimoiden diagnostinen radiologia2 7531 9521 8331 504
KH1 Virtsateiden diagnostinen radiologia2 7252 5642 5272 314
NA7 Selän ja kaularangan diagnostinen radiologia2 7092 7842 5512 571
JN1 Ylävatsan diagnostinen radiologia2 5672 2912 2722 222
PA7 Pään ja kaulan verisuonten diagnostinen radiologia2 3152 3092 1291 487
NE1 Lantion/lonkan diagnostinen radiologia2 0261 9041 7421 489